robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi tüp bebek tüp bebek merkezi tüp bebek tüp bebek

36.hafta gebelik (hamilelik) – hafta hafta gebelik (hamilelik)

36.hafta gebelik (hamilelik) – hafta hafta gebelik (hamilelik) 36. Hafta Gebelikte Anne Adayında Oluşan Değişiklikler Nelerdir?40 hafta olan hamilelik döneminde 36. Hafta, hamilelik döneminin son dönemlerinin başladığı haftadır. Bu ayda bebek gelişimi tamamlanmaya başlar. Rahim yoluna giren bebek, mesaneye baskı yapar ve anne adayının sık sık tuvaletinin gelmesine neden olur. Sık sık idrara çıkma durumu uyku düzeninin de bozulmasına neden olabilir.

Bu yüzden anne adayları bu haftadan itibaren yatmadan önce sıvı tüketimini biraz daha azaltabilirler. 36. Haftaya kadar ortalama olarak 12-15 kilo alan anne adayının bu haftadan itibaren kilo alması yavaşlar ve bazı anne adaylarında kilo alma durumu sonlanmaya başlar. 36. Haftadan itibaren anne adayının sık sık doktoruna görünmesi gerekir. Rahim ağzının kontrol edilmesi bakımından bu oldukça önemlidir. Bu haftalarda şişlikler ve uykusuzluklar da yaşanmaya başlar. Bu haftada meydana gelecek yalancı sancılara karşı da anne adaylarının hazırlıklı olmasında yarar vardır. Bu haftadan itibaren anne adayları kendilerini aşırı yormaktan kaçınmaları gerekmektedir. Ağır kaldırmak ve aşırı yorgunluk erken doğumu tetikleyebilir.

36. Hafta Gebelikte Bebekte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

36. hafta bebeğin neredeyse tam manası ile dünyaya gelmeye hazır olduğu bir haftadır. Bu hafta bebek rahim yoluna girer ve doğum her an gerçekleşebilir. Büyük ölçüde solunum organları gelişimini tamamlamış olur. Bu haftada yağlanma hızlanır. Özellikle boyun, dirsek, bilek ve dizlerde yağlanmalar hızlanır. Yanaklar dolgunlaşır. Bu haftada bebeğin bağışıklık sistemi tam manası ile güçlenmiştir. Doğum esnasında oluşabilecek enfeksiyonlara karşı bebek oldukça güçlenmiş bir durumdadır. Bu haftada emme dürtüsü tam manası ile bebekte görülmeye başlar, emme güdüsü doğumdan hemen sonra beslenmesine yardımcı olacak şekilde kodlanmıştır. 36. Haftada bebeğin kafatası yavaş yavaş sertleşmeye başlar. Ama tam manası ile sertleşme doğuma kadar sağlanmaz. Doğumdan sonra 1 yıl boyunca bebeğin kafatası yumuşaklığını korur. Ve bu 1 yıl boyunca beyin gelişimine devam edecektir. Bu haftada iç organ yapısı gelişimini tamamlamış haldedir.

36. Hafta Gebelikte Bebeğin Kilosu ve Boyu Nasıldır?

36. haftada bebek 2 kilo 750 gram ağırlığına ulaşır ve rahimde son duruş pozisyonunu almış olur. Boyu ise 46 cm’ye ulaşmıştır. Bu haftadan sonra bebeğin kilo alması yavaşlar. Ve ortalama 2 kilo 750 gram civarında dünyaya gelir. Daha fazla ağırlıkta ya da daha az ağırlıkta dünyaya gelen bebekler de vardır. Bebekte başlayan yağlanmalar ile bebeğin ağırlığı artmaya başlar. Otalama boy ve kiloya ulaşmış olması bebeğin doğum için hazır olduğu anlamına da gelebilir.

36. Hafta Gebelikte Bebeğin Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

36. haftada bebeğin gelişimi hemen hemen tamamlanmış haldedir. Başı doğum yoluna girmiş vaziyettedir ve yüzü yanakları kolları ve bacakları tam manası ile seçilebilir haldedir. 36. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü de resimde görüldüğü gibidir.

Bir önceki yazımız olan 35.hafta gebelik (hamilelik) - hafta hafta gebelik (hamilelik) başlıklı makalemizde ankara gebelik takibi, ay ay gebelik ve ay ay gebelik ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply